CtrlEnter.Com: Haber, Bilgi, İnceleme

25 Nisan 2013 Perşembe

mikro kredi nedir

#mikro kredi nedir? mikro krediye ne denir?

"Dünyada birçok ülkede kadınların yoksullukla mücadelesi için çeşitli çözüm yolları üretilmiştir. Bunlardan birisi de mikro kredi projesidir.

Kırsal kesimdeki kadının ekonomik anlamda güçlenmesini sağlamak amacıyla mikro kredi kullanımı 1974’ten bu yana gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulama alanı bulmuştur.

Mikro kredi, yoksul kesimlere, bir iş kurarak gelir elde etmelerini sağlamaları amacıyla düşük miktarlarda verilen bir başlangıç sermayesidir. Mikro kredi ilk olarak 1973 yılında ekonomi Profesörü olan Muhammed Yunus tarafından Bangladeş'te uygulanmaya başlanmıştır.

Yunus, yoksulluğun çok yoğun bir şekilde yaşandığı Bangladeş'te genç bir kadına bambu sepet yapması için $6 kredi vererek bu uygulamayı başlatmıştır.

1979 yılına kadar Bangladeş Merkez Bankası ve diğer ticari bankaların sponsorluğunda proje geliştirilmiş ve 1983’te Grameen Bank adı altında yoksullara kredi veren mikro kredi bankası kurulmuştur.

1997 yılında ilk “Mikro Kredi Zirvesi” toplanmış, Birleşmiş Milletler tarafından 2005 yılı “Mikro Kredi Yılı” ilan edilmiştir.

Mikro kredi, bir mikro finansman kuruluşunca bir mikro girişimciye, işini geliştirmesi amacıyla verilmiş olan kredidir. Mikro kredi genellikle işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması, ham madde ve malzeme alımı, imalat için gerekli sabit teçhizatın alımı gibi amaçlarla verilmektedir.

Mikro kredi sistemi vasıtasıyla kişiye yemesi için bir balık verilmez. Ona nasıl balık tutulacağı da öğretilmez. Ancak bunların ötesinde, yoksulun balık tutmak için bir ağ veya kayık kiralaması veya alması sağlanır. İnsanların yaradılışından kabiliyetlerinin olduğunu kabul eden küçük kredi sistemi, insanlardaki atıl kapasitenin açığa çıkarılmasında önemli bir rol oynamaktadır."

Kaynak: Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi, Cilt: 26, Sayı: 2, 2012

Konu İle İlgili Tavsiye Kitap (İnceleme): 
Muhammed Yunus - Karl Weber
Sosyal İşletme Kurmak
İnsanlığın En Acil İhtiyaçlarını Karşılayacak Yeni Bir Kapitalizm Türü

1 yorum:

  1. Mikro kredi işini yapamayanlar hayallerini gerçelestirmek istiyenler için iyi benimde babam almıstı.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popüler Yayınlar